Bold 9

Spojit v jedné botě co nejnižší hmotnost s maximální odolností není jednoduché. Spolu se zajištěním stability při došlapu se však jedná o zásadní vlastnosti, jimiž by se měla bota pro orientační běh vyznačovat, neboť nároky kladené na obuv při běhu volným terénem jsou radikálně odlišné od těch, s nimiž se potýkají boty určené pro běh na silnici a po cestách. VJ Bold jdou ve své snaze těmto nárokům dostát dál než většina ostatních.

Klíčové momenty
Finská značka VJ vznikla v roce 1981 jako specializovaný výrobce obuvi pro orientační běh, přičemž od začátku kladla důraz především na co nejlepší kontakt s terénem a vysokou odolnost vůči poškození při běhu mimo cesty. V současnosti zajišťuje u většiny bot pro orientační běh kontakt s podložkou výrazný vzorek s kovovými hroty zasazenými do špuntů v podrážce. Hroty ve tvaru pěticípé hvězdy nemají špičku, aby nebránily vytažení z materiálu podložky při odrazu. Pro stabilitu při došlapu na kořeny stromů a padlé kmeny jsou hroty umístěny také pod klenbou. Za účelem zvýšení odolnosti a životnosti svršku jsou používány tkaniny ze směsi kevlarových a polyamidových vláken (u některých modelů rovněž kombinace kevlaru a polyesteru).

Charakteristický rys
Lehká závodní bota zajišťující skvělý kontakt s podložkou, vhodná zejména do lesních terénů.

Stavba
Váha: 245 g (UK 8)
Rozdíl ve výšce mezi špičkou a patou (drop): 5 mm
Mezipodešev: pěna tvořená polyuretanovými mikrovlákny s vyšší hustotou na vnitřní straně boty
Podešev: gumová podešev se 14 ocelovými hřeby bez špičky ve tvaru pěticípých hvězd (osm hřebů v přední části boty, čtyři pod patou a dva uprostřed pod klenbou); hřeby jsou vsazeny do pětihranných špuntů s dostatečnými odstupy, aby se mezi nimi nedrželo bláto
Svršek: Schoeller®-Keprotec®, voděvzdorný materiál obsahující kevlarová vlákna; svršek je prošitý, a pokud se voda odostane do boty horem, je vytlačována švy ven; zpevnění pomocí gumových pásků Fitlock
Šněrování: klasické

Silné a slabé stránky
+ vynikající kontakt s podložkou
+ bezpečný došlap i na mokré kořeny a padlé kmeny
+ nízká hmotnost
+ odolnost
− bota může být pro některé běžce příliš úzká

Ideální závod
orientační běh, middle

Běžec
Thierry Gueorgiou

–––

Text o VJ Bold 9 byl poprvé publikován v osmém čísle časopisu B (jaro 2020) věnovaném orientačnímu běhu.

Thierry Gueorgiou vítězí v posledním závodě své kariéry, na krátké trati při mistrovství světa v estonském Tartu v roce 2017 (VJ Bold 8)

Ilustrace © Karla Gondeková