B2

Cena: 200 Kč Původní cena:

Skladem

Při nákupu nad 600 Kč doprava zdarma.

Od 90. let 19. století, kdy se začíná psát historie nejstaršího běžeckého a chodeckého závodu v Čechách Praha–Brandýs, až do budoucnosti, v níž se odehrává povídka Zdeňka Volného „Neděle na prodej“, z letošního Ria přes Prahu v roce 1893, Addis Abebu 80. let 20. století, Moskvu 1980 až po olympijské Tokio roku 1964. Takové jsou základní časové a prostorové dispozice druhého čísla časopisu B.

Představení

Od 90. let 19. století, kdy se začíná psát historie nejstaršího běžeckého a chodeckého závodu v Čechách Praha–Brandýs, až do budoucnosti, v níž se odehrává povídka Zdeňka Volného „Neděle na prodej“, z letošního Ria přes Prahu v roce 1893, Addis Abebu 80. let 20. století, Moskvu 1980 až po olympijské Tokio roku 1964. Takové jsou základní časové a prostorové dispozice druhého čísla časopisu B. Jeho osu tvoří dva velké rozhovory: s českým rekordmanem na 5000 m Jiřím Sýkorou a chodeckou medailovou nadějí pro olympiádu v Riu Anežkou Drahotovou. Pascal Egli, jeden z nejlepších evropských skialpinistů a horských běžců, pro nás napsal reportáž z výběhu na čtyřtisícový Lagginhorn ve švýcarských Alpách. V pravidelných rubrikách se věnujme historii závodu Praha–Brandýs, Dan Orálek píše o maratonkách Adidas Adizero Adios, více o japonské běžecké scéně se dozvíte v recenzi na Finnovu knihu The Way of the Runner, Karel Veselý se podrobně věnuje Ičikawově filmu Olympiáda Tokio, Adam Nenadál vám přiblíží píseň „Long Distance Runner“ a závěrečná esej je věnována vzájemnému vztahu běhu a chůze.

Richardu Askwithovi v dubnu vyšla skvělá kniha o Emilu Zátopkovi, Today We Die a Little, zeptali jsme se ho tedy na pár otázek týkajících se jeho práce na knize a britské recepce Zátopka. Zcela nově se v B objevuje báseň a povídka. „Sedm pohledů na běžce“ doplňuje Veselého rozbor Ičikawova filmu o obrazy, které divákovi obzvlášť silně zůstávají v paměti po zhlédnutí maratonské části Olympiády Tokio. Běžeckou sci-fi „Neděle na prodej“ Zdeňka Volného z roku 1976 doplňujeme o Nikkarinovi ilustrace a rozhovor s autorem. Zvláštní přílohu tvoří zápisky a fotografie Jiřího Sýkory z běžeckého soustředění v Etiopii roku 1986.

Obsah

Samorost: Rozhovor s Jiřím Sýkorou
“A long morning jog in the mountains”: Skyrun to a 4000 meter peak in the Swiss Alps (Pascal Egli)
Naučila jsem se, že bolest přijde: Rozhovor s Anežkou Drahotovou
Závod: Praha – Brandýs nad Labem
Bota: Adidas Adizero Adios (Daniel Orálek)
Píseň: Fugazi: Long Distance Runner (Adam Nenadál)
Film: Olympiáda Tokio (Karel Veselý)
Báseň: Sedm pohledů na běžce (Jan Havlíček)
Kniha: Cesta pana Finna. Adharanand Finn: The Way of the Runner (Jan Havlíček)
Soul of “grit personified” Interview with Richard Askwith
Povídka: Neděle na prodej (Zdeněk Volný)
Kronika Velkých cen Rozhovor se Zdeňkem Volným
Běh a chůze (Jan Havlíček)
Příloha: Zápisky z pobytu v Etiopii v roce 1986 (Jiří Sýkora)