B4

Cena: 200 Kč Původní cena:

Skladem

Při nákupu nad 600 Kč doprava zdarma.

Už jako děti jsme závodili, kdo bude první na kopci za vesnicí, a jen málokterý typ běžeckých závodů je přirozenější. Vrchařská scéna je přitom u nás i ve světě natolik specifická, že jsme se jí rozhodli ve čtvrtém čísle B věnovat podrobněji.

Představení

Už jako děti jsme závodili, kdo bude první na kopci za vesnicí, a jen málokterý typ běžeckých závodů je přirozenější. Vrchařská scéna je přitom u nás i ve světě natolik specifická, že jsme se jí rozhodli ve čtvrtém čísle B věnovat podrobněji. Jan Bartas vedl rozsáhlý rozhovor s Jasmin Paris nejen o britských kopcích, ale především o jejích třech rekordních bězích na Bob Graham Round, Charlie Ramsay Round a Paddy Buckley Round. Milan Janoušek pak hovořil s naším nejúspěšnějším běžcem do vrchu posledních let Robertem Krupičkou. Anna Straková je vrchařskou legendou nejen u nás, ale i ve světovém měřítku. Její profil pro nás napsala Petra Pospěchová. Opravdu vysoko se dostanete v reportáži Pascala Egliho z Red Fox Elbrus Race. Počátky organizovaných horských běhů u nás dokumentuje archiv Karla Šklíby, z nějž přinášíme ukázky v příloze, i historie závodu z Janských Lázní na Černou horu.

Tematický blok doplňují výšivky Nikoly Logosové s náměty z klasických světových závodů do vrchu a článek Jana Havlíčka o Fastest Known Times. Hory se v nemalé míře objevují i v kulturní části čísla, jak o tom svědčí kniha Run Wild, píseň Run to the Hills a film On the Edge. Na článek Vojtěcha Ryndy o běžecké obdobě Rockyho, filmu On the Edge, navazuje profil představitele hlavní role, běžce a herce Bruce Derna, a také fotoesej Adama Macháčka z trati Dipsea Trail. Ukázka z románu Marka Šindelky Únava materiálu i báseň Charlese Hamiltona Sorleyho Zpěv nespoutaných běžců poukazují k zásadnímu tématu, k němuž se určitě ještě vrátíme, ke vztahu mezi během a útěkem. V neposlední řadě by vám pak neměl ujít skvělý rozhovor Milana Janouška s trenérem Janem Pernicou, který je prvním z řady připravovaných textů věnovaných českým i zahraničním běžeckým trenérům.

Obsah

Jasmin: Rozhovor s Jasmin Paris
FKT
(Jan Havlíček)
Red Fox Elbrus Race (Pascal Egli)
V Česku se dá natrénovat i na ty největší kopce: Rozhovor s Robertem Krupičkou
Jdu si svoje: Profil Anny Strakové
(Petra Pospěchová)
Vrchařské klasiky (Nikola Logosová)
Bota: Brooks Hyperion
Závod: Janské Lázně – Černá hora
Každý svěřenec je pro mě výzvou: Rozhovor s Janem Pernicou
Píseň: Iron Maiden: Run to the Hills
(Pavel Kroulík)
Kniha: Boff Whaley: Run Wild (Pavel Turek)
Báseň: Zpěv nespoutaných běžců (Charles Hamilton Sorley)
Film: On the Edge (Vojtěch Rynda)
Osmistovkař duší i tělem: Profil Bruce Derna (Hana Slívová)
Fotoesej: Dipsea Trail (Adam Macháček)
Próza: Únava materiálu (Marek Šindelka)
Pohled z druhé strany plotu: Rozhovor s Markem Šindelkou
Nenávist k běhu
(Jan Havlíček)
Příloha: Archiv Karla Šklíby (1986–1996)